عمان

گنجی پنهان با تاریخی به قدمت ۳۰۰۰ سال ق.م ، سرزمینی بکر که می تواند یک هزار قصه بگوید.

عمان زادگاه ملکه سبا بوده است.آرامگاه  ایوب نبی و خانه و بندر مشهورترین ماجراجو، سندباد بحری در عمان قرار دارد. جای تعجب نیست که سلطنت عمان چنین فراوانی از گنج های  پنهان دارد؛ از قلعه های  بزرگ، کاخ های باشکوه و بازارهای عرفانی در مسقط  تا تپه های شنی مواج.
سرزمین آب های تازه  و مایل‌ها سواحل شنی بکر و دست نخورده.

عمان منتظر است که کشف شود.

مروری بر تاریخ و تمدن عمان

سرزمین فعلی عمان در طول تاریخ به نام‌های مختلفی نامیده شده‌است. اما بارزترین نام‌ها مگان و تغییر یافته آن مجان بوده‌است. مجان در زمانهای قدیم تر نام ایالتی در جنوب ایران بوده است که بعدها به آن مکران نیز گفته‌اند این نام ارتباط زیادی با صنعت کشتی سازی و معادن مس«نحاس» دربان سومریان داشته‌است.
به گفته باستانشناسان تاریخ عمان به هزاره دوازدهم قبل از میلاد بر می‌گردد. در آن دوران عمان تازه از عصر یخبندان خارج شده بود و سرزمینی سرسبز وحاصلخیز وپربار بوده است و از حفریات باستان‌شناسی مشخص می‌شود که عمان درآن دوران روابط تجارتی گسترده‌ای با ایران و هند و میان‌رودان داشته‌است.
در هزاره سوم قبل از میلاد عمان به نام «مجان» مشهور بوده‌است. نوعی کشتی در عمان وجود دارد که بنام «مجان» معروف است. همچنین مس یکی از کالاهای تجارتی اصلی عمان بوده که با کشتی‌های «مجان» حمل می‌شده ‌است. هم اکنون نیز مس یکی از منابع اصلی اقتصادی عمان به شمار می‌آید. معدن مس صحار بعد از بازسازی توسط دولت اکنون یکی از معادن مهم کشور است.

در قرن ششم قبل از میلاد سپاهیان پارس (۵۵۰ _ ۵۳۰ ق م)، عمان را فتح نمودند. گفته شده که سازه قنات که به عربی به آن «اَلفَلجَ» و جمع آن «الأفلاج» می‌گویند در آن دوران احداث شده‌است. اینگونه آبیاری در عمان شهرت فراوانی دارد ودر حال حاضر صدها فلج در کشور عمان وجود دارد.

در اواخر قرن سوم و اوایل قرن دوم قبل از میلاد، با ویران شدن سد مارب در منطقه سبا، شورشی اجتماعی و اقتصادی برپا می‌شود و قبیله بزرگ بنی‌ازد به عمان مهاجرت می‌کنند. پس از این کوچ بزرگ قبیله بنی‌ازد و استقرار در عمان، این قبیله دست به نبرد مسلحانه با دیگر اقوام بیگانه‌ای که در عمان وجود داشتند می‌زند و در مدت کوتاهی بنی‌ازد می‌تواند تمام بیگانگان را از عمان خارج  و استقرار و امنیت در این کشور برقرار نماید و اولین مملکت عربی را در عمان بنیان گذاری کند.

در دوران حکمرانی «آلجلندی» اسلام وارد عمان شده‌است. درآن دوران حضرت محمد (ص)، عمرو بن العاص و ابازید الأنصاری را برای دعوت مردم به اسلام راهی عمان می‌ کند. درآن دوران پادشاه عمان جیفر الجلندی و برادرش عبد الجلندی برعمان حکمران بودند. پادشاه عمان اسلام را پذیرفتند ومردم عمان یک پارچه به دین اسلام گرویدند و از آن به بعد عمان یکی از قلعه‌های بزرگ اسلام و از مدافعین اسلام در نبرد یمامه (یا همان جنگهای ردّه) بود.

عمانی‌ها در طول تاریخشان به تجارت مشهور بودند و کشتی‌های باری متعددی داشته‌اند و تا نقاطی دور دست و حتی حدود چین و شرق آفریقا رسیده بودند. در آن دوران صحار یکی از بنادر مهم تجارتی عمان بود وکشتی‌های تجارتی از این بندر مهم به سواحل آفریقا و ماداگاسکار و شرق اقصی رسیده بودند. در قرن ۱۶ میلادی پرتغالی‌ها از رأس الرجاء الصالح می‌گذرند و تقریباً بر تمام شهرهای ساحلی شرق آفریقا دست می‌یابند و سپس به ساحل هند و اقیانوس هند می‌رسند. در سال ۱۵۰۷ میلادی پرتغالی‌ها بر عمان حمله می‌کنند و بعد از مقاومت شدید از جانب عمانی‌ها سر انجام موفق می‌شوند عمان را اشغال کنند. پرتغالی‌ها مدت یک قرن و نیم در عمان می‌مانند.

در سال ۱۶۲۴ دولت «یعاربه» در پی بیرون راندن پرتغالی‌ها از عمان می‌شود و می‌کوشد با ایجاد همبستگی  در تمام مردم و طوایف عمان با پرتغالی‌ها وارد جنگ شود. آنها می‌دانستند که سِّر قوت پرتغالی‌ها در ناو دریایی ایشان است؛ بنابراین در اولین گام، اقدام به ساخت و تأسیس یک ناوگان بزرگ و قوی و همچنین تأمین و ذخیره تجهیزات و مهمات کرده و با تدبیر کامل و تهیه ما یحتاج جنگ، با پرتغالی‌ها وارد نبرد شدند. در مدت کوتاهی چند شهر ساحلی را از چنگ پرتغالی‌ها آزاد نمودند و در سال ۱۶۴۹ میلادی، مسقط را از قبضه پرتغالی‌ها رها ساختند. بعد از آزادی مسقط تمام اردوگاه‌های پرتغالی‌ها یکی پس از دیگری سقوط کردند و سر انجام تمام عمان از قبضه پرتغالی‌ها رها گردید. عمانی‌ها با آزادی بلادشان از تسلط پرتغالی‌ها اکتفا نکردند و قوای پرتغالی‌ها را در سواحل هند و ساحل شرقی آفریقا و اقیانوس هند تعقیب نمودند و توانستند در چند حمله پی در پی قشون پرتغالی‌ها را از این مناطق خارج کنند تا اینکه سر انجام در سال ۱۶۹۸ میلادی پرتغالی‌ها برای همیشه از منطقه رانده شدند. با این عمل شجاعانه، عمانی‌ها توانستند نام عمان را در صفحه درخشان تاریخ ثبت نمایند. در نتیجه این پیروزی، یک دولت بزرگ و قدرتمند در عمان پدید آمد و باداشتن یک ناوگان بزرگ دریایی بر تمامی آب‌های منطقه تسلط یافتند. پس از آن عمانی‌ها صاحب بزرگ‌ترین ناوگان دریایی وتجارتی در اقیانوس هند بودند. در آن دوران، همچنین حدود مملکت عمان تاساحل شرقی آفریقا گسترش یافت و دولت عمان بر تمامی جزیره‌های این مناطق و ساحل آفریقا تا دهه شصت از قرن بیستم حاکم بود. در این دوران عمان یکی از ثروتمندترین دولت های منطقه بود. در پی آن ده‌ها قنات برای آبیاری ایجاد نموند و به کشاورزی پرداختند و باغ‌های مرکبات متعددی ایجاد نمودند و برای حفاظت از منطقه سه دژ بزرگ و مهم در مناطق مختلف عمان  با نام ‌های قلعه نزوی، حصن الحزم و حصن جبرین بنا نهادند.

پس از پیروزی بزرگ «العیاربه» در جنگ با پرتغالی‌ها مدتی عمان در آرامش و امنیت و استقرار می‌گذراند؛ لذا برای حفظ این آرامش در دوران مختلف به تاسیس یک نیروی نظامی دریایی می‌پردازد که بتواند از مملکت حمایت نماید. همچنین شهر مسقط به یکی از مراکز مهم تجارتی تبدیل شده و ارتباط خاصی بین هند و آفریقا برقرار کرد و در آن دوران، نیروی دریایی ایشان بر تمام مناطق آبی نفوذ داشته‌ و در طی دوران مختلف بر تعداد کشتی‌ها و نیروی دریایی عمان افزوده گشت.

با روی کار آمدن سلطان سعید بن سلطان  (۱۸۵۶–۱۸۰۴) میلادی قدرت نیروی دریائی عمان به اوج خود می‌رسد و امپراطوری گسترده‌ای را در عمان تأسیس می‌نماید که  حدودش از سواحل عمان، بندر گوادر، مکران،  زنگبار و بمبا در ساحل شرقی آفریقا تا اجاره نمودن بندر عباس، جزیره قشم و جزیره هرمز در خلیج فارس  تا ایران می‌رسید و با بستن پیمان تجارتی با حکومت انگلستان، فرانسه، هلند، پرتغال و ایالات متحده آمریکا این امپراطوری را تحکیم کرد.

تاریخ عمان داستان قهرمانی، شجاعت، حکمت، میهن پرستی، عشق و ارادت مردم عمان به میهنشان را بیان می‌کند. و همین تاریخ باعث گشته عمان به سمت ایجاد یک عمان مدرن حرکت کند.  این حرکت از سال ۱۹۷۰م  آغاز گشته و رنسانس مدرن عمان با پادشاهی سلطان قابوس بن سعید ایجاد گردیده است.
کشور عمان به یازده استان بخش می‌گردد که عبارتند از:

۱٫ استان مسقط
۲٫ استان مسندم
۳٫ استان ظفار
۴٫ استان بریمی
۵٫ استان باطنه شمالی
۶٫ استان باطنه جنوبی
۷٫ استان ظاهره
۸٫ استان داخلیه
۹٫ استان شرقیه شمالی
۱۰٫استان شرقیه جنوبی
۱۱٫استان الوسطی